Çocuğunuzla Birlikte Yepyeni Hikayeler Oluşturmaya Ne Dersiniz?
Çocuğunuzla Birlikte Yepyeni Hikayeler Oluşturmaya Ne Dersiniz?


Sizin de bildiğiniz gibi masal ve hikaye dinlemek 3-7 yaş arası çocukların en sevdiği aktivitelerdendir. Hatta o kadar çok severler ki bazen aynı masalı defalarca okumanızı isteyebilirler sizden. Çocuğunuz bunu istediğinde büyük ihtimalle, o masalda duygusal olarak kendi içinde çözmeye çalıştığı bir konuyu bulmuştur. Bu illa bir sorunu olduğu anlamına gelmez elbette. Hatta çoğu zaman sorunla ilgili değil de normal gelişimlerinin parçası olan bir konuyla ilgili olur. Örneğin anneden ayrılık, okula uyum, kardeş kıskançlığı, oyuncak paylaşımı gibi konular çocukların bu yaş döneminde doğal olarak zorlandığı ve duygusal olarak kendi içlerinde çözmeye çalıştığı konular arasındadır.

Hikaye anlatımını, kullanabileceğiniz bir başka aktivite de şöyledir; bir hikayeyi siz başlatabilir ve çocuğunuzun devam etmesini isteyebilirsiniz. Başlangıçta hikayenin giriş ve gelişme bölümlerini anlatıp, sonunu çocuğunuzun bitirmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra yalnızca giriş kısmını söyleyip, geri kalan kısmını onun kurgulamasını isteyebilirsiniz. Bu çalışmayı yapmaya alışık olan ya da 5-7 yaş grubu çocuklar için tek bir cümle vermeniz bile yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra çocuğunuzdan istediği bir masal kitabının resimlerine bakarak size kendi kurguladığı hikayeyi anlatmasını isteyebilirsiniz. Bu da çocukların çok hoşuna giden bir aktivite oluyor genellikle. Büyük bir gururla o kitabı okuyorlarmış gibi yapıyorlar. Bu aktiviteleri yaparken elbette çocuğunuzla bir çalışma yapıyormuşsunuz gibi değil, değişik bir oyun oynuyormuşsunuz hissini yaratmalısınız. Çocuğunuz kendini doğru cevabı arıyormuş gibi hissetmemeli. Amaç zaten doğru yanlışı bulmak değil, çocuğunuzun iç dünyasında neler olup bittiğini anlamak. Aynı zamanda çocuğunuz bu şekilde hem yaratıcılığını ortaya koymuş olacak hem de duygularını sağlıklı bir şekilde dışarı aktarabilecek.

Bu ayki Pakolino kutumuzda olan ‘Gölge Tiyatrosu’ teması da yepyeni hikayeler oluşturabilmeniz için ideal bir aktivite. Hikaye anlatımı sırasında bu tarz farklı karakterleri görsel olarak da kullanıyor olmak hem çocukların daha çok ilgilisini çeken bir şey hem de kendi iç dünyalarını daha rahat aktarabilecekleri bir araç oluyor. Gölge tiyatrosu ile çocuğunuz size kendi hikayesini anlatabilir, birlikte yepyeni hikayeler oluşturabilir ya da çocuğunuza anlatmak istediğiniz bir konuyu bu etkinliği kullanarak anlatabilirsiniz. Böylece hem sizi daha rahat dinleyecek hem de anlattığınız ya da öğretmek istediğiniz şey daha çok aklında kalacaktır.

Hepinize çocuğunuzla birlikte güzel hikayeler oluşturduğunuz, harika bir hafta dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen