Çocuğunuzda Farkındalık Yaratacak 10 Aktivite
Nefes Egzersizleri:

1.Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını isteyin. Çocuklar sürprizlere bayılırlar. Eline şekilli küçük bir sabun, mum ya da çiçek verin. Koklayarak ne olduğunu tahmin etmesini isteyin. Bu nefes egzersizlerine ilk adımınız.

2.Yağmur çiselerken, bir parka yapılan yürüyüş ile toprağın kokusuna, yağmurun sesine dikkatini çekin. "Derin nefes alalım" dediğinizde, bu çocuğunuz için soyut bir ifade olur. Bu yüzden "Toprağın kokusunu içimize çekelim.", "Çiçekler ne güzel kokuyor değil mi?" diye betimlerseniz, derin nefesler aldığınızda, sizi taklit edecektir.

Beden Egzersizleri:

3. Açıkhavada küçük bir yarış ile beden egzersizlerini sevdirmeye başlayabilirsiniz.

4. Evde kollarını çevirmeyi, parmak ucunda durmayı göstererek, kollarını ve bacaklarını güçlendirebilirsiniz.

5. El işi ipuçlarıyla kas ve eklem sistemini daha yakından tanımasını sağlayabilirsiniz.

6. Çocuklar hayvanları sever. Birlikte belgesel seyretmek, seyrederken hayvanların yürüyüşlerini ve hareketlerini birlikte taklit etmek, onlar için eğlenceli ve faydalı aktiviteler arasındadır.

7. Çeşitli masal kahramanları ve çizgi film karakterleri ile farklı duyularına ve yeteneklerine dikkat çekerek örümcek adam gibi tırmanmayı ve aile büyüklerine ya da arkadaş grubunuza küçük bir gösteri hazırlamasını sağlayabilirsiniz.

Aktivite Kutuları ve Arkadaşlarla Oyunlar

8. Salonda ya da koridorda kendisine özel küçük dünyalar yaratmasına izin verin. Bir perde ve bir yastık ile küçük bir çadır ya da kulübe yapabilir, kendine özel anların farkını yaşayabilir.

9. Mevsim geçişlerinde doğadaki değişimleri gözlemlerse, doğanın değişimiyle ilgili farkındalık sağlayıp hayatındaki geçişleri ve büyümeyi daha rahat karşılar. Mevsimler temalı oyun kutusu ile her mevsim, aktivitelerin üzerinden geçerek, o mevsimden beklentilerini oluşturabilir ve öğrenmek için onu motive edebilirsiniz.

10. Pakolino 3-7 yaş pedagog onaylı aktivite kutuları, çocuğunuzla verimli zaman geçirmenin, gelişimini 7 farklı alanda desteklemenin en keyifli yollarından biri. Keşfetme, yaratıcılık, araştırma, dil ve duygusal gelişim, düzenli olarak yaptığınız bu aktivitelerle pekişir. Hele de kuzenleri ya da arkadaşları ile bir araya gelerek aktiviteleri keşfetmek, kısa rehberliğinizin ardından, onlar için doyamayacakları deneyimler sağlar.

Gelişimi destekleyen Pakolino 3-7 yaş pedagog onaylı aktivite kutularını takip ederek düşünceli aktivitelerle çocuğunuza kaliteli zaman yaşattığınızda daha uyumlu ve neşeli olduğunu göreceksiniz.