Çocuğunuza Yeni Bir Şey Öğretirken Kullanabileceğiniz Bazı Yöntemler
Bu ayki Pakolino kutularımızdaki temamız sağlık konusu olduğundan, bu ayki yazılarımda sağlıklı yaşam için sporun önemi, beslenme alışkanlıkları ve doktor korkusu gibi konulardan bahsetmiştim. Bu hafta ise çocuğunuza bu konuları anlatırken kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Aslında herhangi bir konuyu anlatırken gene bu tüm bu yöntemleri kullanabilirsiniz. 

Öncelikle çocuğun hayatında oyunun çok büyük bir yeri olduğundan tabi ki anlatmak istediğiniz bir konuyu oyuna dökerek yapabiliyorsanız, bu en etkili yöntemlerden biri olacaktır. Örneğin doktorda neler olacağını çocuğunuzu karşınıza alıp anlatmak yerine birlikte doktorculuk oynayarak oyun içinde olacakları deneyimlemesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz hem konuyla ilgili kendini daha rahat hissedecektir, hem de daha kalıcı bir öğrenme gerçekleşecektir. Çünkü tahmin edersiniz ki, konuyla ilgili bir oyun oynamak, dümdüz bir konuşmayı dinlemekten daha çok ilgisini çekecektir. 

Bunun yanı sıra çocuğunuza bir şey anlatırken konuyu hikayeleştirebilirsiniz. Ya da varsa bu konuyla ilgili hikaye kitabı okuyabilir ya da şarkı, şiir, parmak oyunları gibi etkinliklerden yararlanabilirsiniz. Hikaye ya da masal anlatımı illa kitap aracılığı ile olmak zorunda değil. Resimlerle, kartlarla ya da kuklalar aracılığıyla da anlatılabilirsiniz. Çocuklar genelde kuklaları görünce hem bir yetişkinin kuklayla anlatımını dinlemek ister hem de kendi de kuklayı eline takıp konuşturmayı ya da hikaye anlatmayı tercih edebilir. Kuklalarla oynarken her seferinde bir hikaye ya da masal anlatmak da şart değildir. Aslında çocuklar kuklaları elinize takıp, sesinizi de biraz da olsa değiştirip kuklayı onunla konuşturmanızdan çok hoşlanır. Anlatmak istediğiniz konuyu kuklalar aracılığı ile anlatmanız da çocuğunuzun daha çok ilgisini çekecektir. Ayrıca kuklalar sayesinde çocuğunuzun karşılıklı diyalog kurma becerilerini de geliştirebilirsiniz. Bazı durumlarda çocuğunuz size direk cevap vermektense kuklaya cevap vermeyi tercih edebilir. Ya da sizin o diyalog sırasında kullandığınız cümleleri daha rahat taklit edebilir. Kukla yerine aynı şekilde bebekleri kullanmakta mümkündür. 

Daha ilerleyen yaşlarda özelikle 5-7 yaş grubunda ise hikaye ya da masallar çocuklar tarafından oyunlarında sergilenir. Önceden dinlemiş oldukları hikayeleri kendi hayal güçlerinden bir şeyler de katarak taklit ederler. Bazen de yaşamış oldukları ya da yaşamak istedikleri deneyimleri oynarlar. Aslında hikaye ve masallar yaş ilerledikçe gelişir ve çocuğun hayatına dramatizasyon dediğimiz oyunları da katar. Ve bu oyunlar çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın çocuğunuza yeni bir şey öğretirken konuyu eğlenceli ve ilgi çekici bir hale sokmanız, mümkünse oyun içinde ona deneyimletmeniz, çok daha hızlı ve kalıcı bir yol olacaktır. 

Uzm. Psk. Melis Özmen