Çocuğunuza Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırmanın Püf Noktaları

‘Çocuğuma bir türlü yemek yediremiyorum’… Bu yakınmaları çevremizde sıkça duyuyoruz, çünkü iştahsız çocuklar hemen her annenin sorunu. Bitmeyen tabaklar, reddedilen yemekler annenin vicdan azabı duymasına ve çocuğunun gelişimiyle ilgili  endişeler yaşamasına neden oluyor. 


Beslenme ihtiyacının bebeklikten itibaren keyifli ve mutlu bir ortamda gerçekleşmesi çocuğun tüm hayatını etkileyecek beslenme davranışının gelişmesinde önemli rol oynamakta. Bugün sizinle yemekten kaçan çocukları ikna etmek için tavsiyelerimi paylaşacağım. 

1) Yemek saatlerinin çocuk için stresli bir aktivite yerine, ailesiyle vakit geçirdiği keyifli bir zaman dilimi haline gelmesi önemli. Yemek saatlerinin tüm ailenin katılımının sağlandığı, sohbet edildiği, çocuğun hoş vakit geçirdiği saatlere dönüşmesi, çocuğun yemekten keyif almasına katkı sağlayacaktır.

2) Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayabilirsiniz. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar. 

3) Yemek saati geldiğinde çocuğunuz sevdiği bir aktivitenin başından kalkmak zorunda kalıyorsa, önceden yemek saatinin yaklaştığını ona haber verebilirsiniz. Böylece oyununu veya aktivitesini bitirmesi için ona fırsat vermiş olursunuz ve o da sofraya tepkili bir şekilde oturmamış olur. 

4) Yemek aralarında çocuğunuza şeker, çikolata, pasta, kolalı ve diğer şekerli içecekler vermeniz yemek yemesini zorlaştıracaktır. Yarım su bardağı meyve suyu içmesi bile onun iştahının kapanmasına neden olabilir.

5) Yemek sırasında televizyon yerine çocuğunuzun seçeceği bir müzik dinleyebilirsiniz, sohbet edebilirsiniz. Yemek yedikten sonra televizyon izleme saati bitiyorsa, çocuğunuz özellikle televizyonu daha uzun izlemek için yemek sürecini uzatıyor olabilir. Bu yüzden televizyon izleme saatinin yemek öncesinde ya da sonrasında olması daha yararlı olacaktır. 

6) Çocuklar 1,5 yaşından sonra çatal kaşık kullanmaya başlayabilirler dolayısıyla bu yaştan sonra kendi kendine yemeyi öğrenmesi için çocuğunuzu destekleyebilirsiniz. Bireyselleşmek ve bağımsızlaşmak isteyen çocuk için yemeğin kendi kontrolünde olması hem yemek yemeyi onun için daha keyifli bir hale sokacak hem de bu sayede kendine olan güveni artacaktır.

7) Çocuğun ne yiyeceğine, ne kadar yiyeceğine karar verebiliyor olması, kontrolün kendi elinde olduğunu hissetmesi önemlidir. Bu yüzden tabağındaki yemeğin miktarını çocuğunuzun belirlemesine izin verebilirsiniz.

8) Çocuğunuza acıktın mı ya da karnın doydu mu soruları sormanız ve verdiği cevaba saygı göstermeniz onun için önemli. Bu sorular ve sizin cevapları karşısındaki tavrınız çocuğunuzun yeme alışkanlığının gelişmesine yardımcı olacaktır. Hiçbir şey yemese de bir sonraki öğünde acıkacaktır. Unutmayın ki, çocuğunuzun birkaç saat aç kalması ona zarar vermeyecektir ama sırf o an doysun diye düşünerek ona zorla yedirmeniz ve ısrarcı olmanız, yemek yeme alışkanlığını olumsuz etkileyeceği gibi duygusal açıdan da çocuğunuzu yıpratacaktır.

9) Çocuğunuzun çiğneme alışkanlığıyla ile ilgili zorlandığını düşünüyorsanız ve bu durumun fiziksel bir nedeni yoksa gün içinde çocuğunuza sakız çiğneterek çene kaslarının gelişmesini destekleyebilirsiniz. 

10) Çocukların yemek yeme hızlarının hele ki kendi kendine yemeyi öğrenen bir çocuğun hızının biz yetişkinler kadar olmasını bekleyemeyiz. Bu yaş grubundaki çocuklar için yarım saat ortalama olarak normal bir süredir. Başlangıçta bu süre biraz daha uzayabilir. 

11) “Kendi başına çok güzel yiyorsun, çok başarılısın” gibi motive edici cümlelerinizle onu cesaretlendirebilirsiniz. Böylece aynı zamanda özgüven gelişimini de desteklemiş olursunuz.

12) Birçok çocuk yemekte birbirine karışmış şeyleri reddedebiliyor, yemeğin görüntüsünün güzel gözükmesi çocukların, yemek yeme isteğini arttırıyor.

13) Bu yaşlarda yemek seçme de sık rastlandığı için yemek çeşidini arttırabilirsiniz. 

14) Çocuklar dönem dönem bir gıdaya aşırı düşkünlük gösterirken, bir diğerini reddedebilir. Çoğunlukla bu durum geçici bir süreçtir bu yüzden bir süre sonra hiç yemediği gıdayı farklı bir şekilde sunarak tekrar deneyebilirsiniz.

15) Yemeklerin görüntüleri, kokuları, tatları ve faydaları hakkında çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz. 

16) Çocukla markete gidebilir, yiyecekleri ona tanıtabilir, beraber alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca yemek önerisinde bulunarak ve önerilerden  birisini seçmesini isteyebilirsiniz. Böylece sizin kontrolünüz dahilinde çocuğunuz kendi istediği yemeği seçebilme özgürlüğünü yaşadığı için yemek onun için daha eğlenceli bir aktivite haline gelecektir.

17) Yemek yemeyi daha eğlenceli hale getirmek için çocuğunuzun her yemekten sonra güçlendiğini vurgulayabilir ve bunu bir oyun haline sokabilirsiniz. Örneğin yemeğin ardından bakalım ne kadar güçlenmişsin diyerek kol kaslarına bakabilir, elinizi sıkmasını isteyebilir ya da boyunu ölçebilirsiniz. Fakat yeterince yemediği zaman güçlenemedin gibi tabirlerden uzak durmalısınız. Bu öğün biraz az yedin ama olsun bir dahakine daha çok yer daha çok güçlenirsin diyebilirsiniz. 

18) Çocuğunuzla birlikte yemek yapmak, bunu yaparken beraber keyifli vakit geçirmek de yemek saatini daha keyifli geçirmenizi sağlayacaktır. Birlikte yemek yaparken çocuğunuzla sohbet edebilir, şarkı söyleyebilirsiniz. Aile fertlerine sürpriz bir yemek hazırlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, et-tavuk-kıyma gibi çiğken çocuğun gözüne hoş gözükmeyecek yemeklerdense sebze-bakliyat-kek-kahvaltı türü yemekleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Birlikte yemek yapmanın dışında sofrayı kurarken çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz fakat bunlar onun bir görevi gibi olmamalıdır çünkü bu tepki yaratabilir. Çocuklar ailelerine yardım etmekten hoşlanır bu yüzden yardım isteyin ama o an istemiyorsa da onu zorlamayın. Bir dahakine tekrar denersiniz. 

19) Çocukların yemek sırasında hiç hareket etmeden durmalarını, bir yetişkin gibi sakince yemesini bekleyemeyiz. Ama normalden daha az hareket etmesi istenilen bir durumdur. 

20) Sizin de bildiğiniz gibi çocuklar anlatılanı değil, gördüğünü taklit eder. Bu yüzden kendi beslenme davranışlarınıza da dikkat etmeyi unutmayın. :)

Uzm. Psk. Melis Özmen