Çocuğunuza Hediye Seçerken Nelere Dikkat Edebilirsiniz?
Anne baba olarak çocuğunuz için hem faydalı olacak hem de onun hoşuna gidecek bir hediye seçmek isteyebilirsiniz. Yaş grubunu düşünecek olursak çoğunlukla hediye olarak oyuncak seçiminde bulunabilirsiniz. Peki çocuğunuza hediye alırken ya da herhangi bir zamanda oyuncak alışverişi yaparken nelere özen göstermeniz iyi olacaktır? Öncelikle alınan hediyenin çocuğun yaşına uygun olması önemli. Bazı aileler çocuğum zeki bu yüzden ileri yaşların oyuncaklarıyla oynayabiliyor diyor. Bu doğru olabilir fakat gelişim yalnızca zihinsel açıdan ilerlemiyor. Bunun yanında bir oyun için o çocuğun duygusal, sosyal ve psiko motor becerilerinin de yeterince gelişmiş olması gerekiyor. Burada özellikle duygusal gelişim genelde unutuluyor. Oyuncaklar yaş gruplarına ayrılırken, sağlıklı bir çocuğun tüm alanlardaki normal gelişim süreci göz önüne alınarak yapılır. Bizim istediğimiz çocukların tüm alanlarda dengeli bir şekilde ilerlemesi. Bazen zihinsel gelişimi çok daha hızlı ilerleyen ama bunun yanında duygusal ve sosyal gelişimi çok daha geride kalan çocuklar görüyoruz. Bu tarz gelişim alanları arasında ciddi farklar olan çocuklar birçok konuda zorluk yaşıyor. Bu yüzden oyuncak seçiminde ve çocuğun yaptığı aktivitelerde yaşına uygun seçimler önemli.

Bazı temel oyuncakların, evinizde bulunması iyi olacaktır. Evcilik malzemeleri, bebek, tamir seti, doktor seti, araba çeşitleri, hayvanlar, kuklalar, müzik aletleri, yaşına uygun puzzle ve lego çeşitleri temel olarak sayabileceğimiz oyuncaklar. Ayrıca hamur, makas, yapıştırma malzemeleri ve çeşitli boya kalemleri gibi etkinlik yapabileceği malzemeler olması önemli. Fakat bununla birlikte oyuncak alma konusunda aşırıya kaçan ailelerin çocuklarının bir süre sonra bu tarz oyuncaklarla ilgilenmediklerini görüyoruz. Çocuğa sürekli olarak oyuncak almak, tatminsizlik duygusu yaratabiliyor. Ne kadar sürede bir oyuncak almak gerektiğinin net bir cevabı yok aslında. Fakat dikkat edilmesi gereken şey, çocuğa her istediği an her şeyi almamak. Bu ilk bakışta kötü bir şey gibi gözükse de aslında bir çocuğun istediği bir oyuncak için bazen bir süre beklemesi yararlı bir şey. Çünkü bu sürede çocuk o istediği oyuncağı kafasında canlandıracak, hayal edecek, bekleyebilmeyi ve isteklerini gerektiğinde erteleyebilmeyi öğrenecek. Yani hem zihinsel hem de sosyal gelişimi açısından faydalı olacak. Tabi ki her seferinde bunu yapmakta bu durumun aşırıya kaçmasına neden olur ama zaman zaman bunu yapıyor olmanız da kötü bir şey değil aksine yararlı bir şey. Pakolino etkinlik setlerinde de her ay farklı bir temayla ilgili haftalık olarak yapabileceğiniz aktiviteler bulunuyor. Burada da kutu içindeki tüm aktivitelerin aynı anda yapılmasından ziyade, haftada bir aktivite şeklinde yapılmasını öneriyoruz. Böylece hem çocuğunuzla düzenli olarak yapabileceğiniz aktiviteleriniz oluyor hem de çocuğunuz diğerlerini beklerken gene zihninde canlandırma, tahminde bulunup fikir yürütebilme ve bekleyebilme gibi gelişimini destekleyici unsurlardan faydalanmış oluyor.

Yaratıcı düşünme becerisinin gelişmesi için çocuğa mutlaka hazır bir oyuncak vermeye de gerek yoktur. Düşüncelerle oynamak, hayalinde canlandırmak, mış gibi dediğimiz taklit oyunlarının oynanması da çocuğun yaratıcılığını güçlendiren unsurlardır. Bazı oyun ve oyuncakları elbette çocuğunuz evdeki farklı nesneleri kullanarak da yaratabilir. Siz de evdeki çeşitli malzemeleri ve farklı nesneleri kullanarak çocuğunuzun kendine ait oyun ve oyuncaklar üretmesi için ona yol gösterebilirsiniz. Hatta bu tarz bir aktiviteyle çocuğunuzun aile bireyleri için kendi hediyesini yaratmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin renkli kartonları kullanarak çiçek yapabilir, parmak boyası ve renkli kalemlerle yaratacağı kendi hediyesini oluşturabilir. Böylece çocuğunuz, hediye almak kadar sevdiklerine hediye vermenin de zevkini yaşayabilir. :)

Uzm. Psk. Melis Özmen