Çocuğunuza Çevre Bilinci Kazandırmanın Yolları
Geçtiğimiz haftalarda sizlerle çocuklara doğa sevgisi ve çevre bilinci kazandırmanın önemini paylaşmıştım. Bu hafta ise bunu yapabileceğiniz uygulamalardan bahsetmek istiyorum. Okul öncesi dönemde çevre eğitimi verirken diğer tüm konularda olduğu gibi bu konuyla ilgili şarkı, şiir, tekerleme ve parmak oyunları kullanılabilir. Bunun yanı sıra drama ve sanat etkinlikleri çocuğunuza öğretmek istediğiniz bilgileri pekiştirebilir. Bu konuyla ilgili hikayeler okunabilir. Burada bitki ve hayvanlar hakkında olumsuz temaların olduğu, onları kötü, insanlara zarar veren varlıklar olarak gösteren masal ve hikayelere dikkat etmenizi öneririm. Çocuklarınızla doğa ve hayvan temalı oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte onların özellikleri hakkında sohbet edip, resimlerine bakabilirsiniz. Hayvanların taklitlerini yapacağınız oyunlar oynayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında aslında en öncelikli olarak çocuğun çevre bilincinin kazanabilmesinin en önemli yolu, öğretmek istediğiniz bilgileri deneyimlemesini sağlamak. Örneğin su ve elektiriği kullanmadığımız zamanlarda kapatmamızın doğayı korumak için olduğunu öğrettiğinizde bu noktadan sonra siz artık çocuğunuz için bunları yapmayı bırakıp, gerekiyorsa alışkanlık haline getirene kadar her defasında ona hatırlatmanız iyi olacaktır. Zaten bu yaş döneminde nedenini öğrendiğinde çocuklar böyle şeylere genelde daha çok özen gösterirler.

Çocuğunuzla yerlere ve denizlere neden çöp atılmaması gerektiği hakkında sohbet edebilirsiniz. Bu tarz bilgileri onunla paylaşırken, cevabı ona da sormanızı öneririm. Çünkü kişi için kendinden gelen cevaplar her zaman daha kalıcıdır. Ayrıca konuya bu şekilde yaklaştığınızda çocuğunuz için daha ilgi çekici olacaktır. Yani sohbete başlarken önce onun fikrini sorup sonra gerekli noktalarda siz de eklemeler yapabilirsiniz. Çiğnediği sakızı bir peçeteye sararak atmasının öneminden bahsedebilir, bu şekilde çöpleri karıştıran hayvanları koruyabileceğini anlatabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte evinizin önüne hayvanlar için su kabı koyabilir, onlarla yiyeceklerinizi paylaşabilirsiniz. Sokak hayvanları için karton kutulardan ev yapıp, birlikte süsleyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz hayvan sevgisini, onları korumayı aynı zamanda paylaşmanın güzelliğini deneyimlemiş olacaktır.

Karton, kağıt, plastik, şişe gibi malzemeleri evinizde ayrı bir çöpte biriktirip, çocuğunuzla birlikte gidip geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Hatta çocukların en çok kullandığı şeylerden biri olan kağıtlar için birlikte bir geri dönüşüm kutusu hazırlayıp, bunu süsleyebilir ve odasına koyabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuzla birlikte artık malzemelerden etkinlikler yapabilirsiniz. Böylece atıktan sanata geçişi görerek, çocuğunuz geri dönüşümün önemini daha rahat anlayacaktır. Tüm bunlar sayesinde çocuğunuz öğrettiğiniz bilgileri deneyimlemek için fırsat bulmuş olacaktır. Bütün bunların yanında elbette en önemlisi öncelikle sizin çocuğunuza bu konuda iyi bir model olmanız. Çünkü çocuklar görerek, duyarak, taklit ederek ve deneyimleyerek öğrenirler. Hepinize çocuklarınızla birlikte doğayla iç içe olabileceğiniz, keyifli günler dilerim.


Uzm. Psk. Melis Özmen