Çocuğunuz Doktordan Korkuyorsa
Doktor korkusu birçok çocuğun yaşadığı bir durumdur. Özellikle küçük yaş çocuklar için doktora gitmek bazen duygusal açıdan çok zorlayıcı olabiliyor. Böyle bir durumda aileler de çoğu zaman çocuklarını ikna etmekte ve sakinleştirmekte zorlanabiliyor. Öncelikle dikkat edilmesi gereken şey bu konuda çocuğunuza karşı her zaman açık ve dürüst olmak. Çocuğunuzu parka gidiyoruz diyerek doktora götürdüğünüzde ya da çocuğunuzu aşı olmaya götürürken “canın hiç acımayacak” gibi bir cümle kullandığınızda, çocuğunuzun bu konuda size olan güveni sarsılacaktır. Böylece bir sonraki sefer muhtemelen daha zorlayıcı geçecektir ve bu konuda söyleyeceklerinize inanmayacaktır. Sizin doğal ve rahat davranmanız çocuğunuzu da rahatlatacaktır. Tabii bunu yaparken çocuğunuzun duygusunu yok saymamanız da önemli. Her konuda olduğu gibi burada da çocuğun her duygusunu kabul etmeniz ve anlaşıldığını hissettirmeniz iyi olacaktır. “Korkulacak bir şey yok” ya da “Niye korkuyorsun ki?” gibi cümleler işe yaramayacağı gibi bir de çocuğunuza anlaşılmıyorum hissiyatı yaşatacaktır. Bunun yerine “Şuan korkuyorsun, gitmek istemiyorsun. Ama iyiliğin için seni götürmem gerekiyor.” gibi bir cümle daha uygun olacaktır. 

Sonrasında da çocuğunuzu doktorda geçireceğiniz zaman için hazırlayabilirsiniz. Ona tek tek neler olacağını anlatabilirsiniz. Doktor ona dokunacak, onu muayene edecek, tartacak, ölçecek ve kulaklarının içine bakacak gibi detayları anlatabilirsiniz. Bunu masal anlatır gibi ya da kuklaları kullanarak da anlatabilirsiniz. Böylece konuyu dinlemek çocuğunuz için daha az korkutucu bir hal alacaktır. Bunun dışında daha da etkili ve çocuğunuzu rahatlatacak olan şey oyun yoluyla anlatmaktır. Doktor malzemeleriyle doktorculuk oynayabilirsiniz. Sırayla önce siz hasta olup sizi iyileştirmesini isteyebilir ardından rolleri değişebilirsiniz. Bunu yaparken çocuğunuz hasta rolüne girmek istemiyorsa da zorlamayın. Çocuklar duygusal olarak zorlandıkları konularda bazen pasif role girmektense aktif olan rolü oynamayı tercih edebilirler. Ya da bazı çocuklar da bu oyunu oyuncak bebekleriyle oynamayı tercih edebilirler. Çocuğunuzu oyuna teşvik edin ama bırakın bu tarz seçimleri o yapsın.  Oyun yoluyla çocuğunuz duygusal olarak rahatlarken aynı zamanda doktora gidişle ilgili biraz daha hazırlanmış olacaktır. Bu oyunu aynı şekilde doktordan döndükten sonra da sürdürebilirsiniz. Böylece orada yaşadığı duygusal yoğunluğu oyun yoluyla deşarj etme fırsatı bulacaktır. 

Bunun dışından doktora giderken çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağını yanında götürmesine ve muayene sırasında yanında tutmasına izin verebilirsiniz. Doktora gittiğinizde çocuğunuz kendisiyle ilgili bazı soruları cevaplayabilecek yaştaysa bunu yapması için ona fırsat verin ama istemezse de zorlamayın. Çocuğunuzla doktor arasında bir diyalogun gelişmesi aralarında güven oluşmasına ve çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuz kendi başına soyunabiliyorsa, sadece gerçekten ihtiyaç duyduğunda ona yardımcı olun. Böylece doktor çocuğunuzun gelişim durumunu da gözlemleyebilir. 

Uzm. Psk. Melis Özmen