Çocuğun Hayatında Oyun
Oyun çocuğun hayatının olmazsa olmaz bir parçasıdır. Her oyunun kendi içinde farklı bir anlamı ve özelliği vardır. Bu hafta sizlerle özellikle çocukların duygusal gelişimlerini destekleyen ve duygularını deşarj etmelerini sağlayan oyunları paylaşacağım.

- Hamur ve kil kullanılarak oynanan oyunlar çocukların duygularını deşarj etmelerine olanak sağlar.

- Serbest resim çalışması çocukların duygusal dünyalarını en rahat şekilde dışa vurmalarını sağlayan etkinliklerden biridir.

- Doktorculuk, tamircilik, evcilik gibi taklit oyunları, çocukların hayal güçlerini kullanarak duygusal dünyalarını deşarj etmeleri için faydalıdır. Aynı zamanda özellikle bu tarz oyunlar çocuğun iç dünyasıyla dış dünya arasında bir köprü vazifesi görür. Yani çocuk bu oyunlar sayesinde gerçek hayata daha rahat hazırlanır. Bu oyunlar sayesinde duygusal olarak onu zorlayan bir konunun üstesinden gelmesi kolaylaşır. Örneğin kardeşi olacak bir çocuğun sürekli olarak oyununda hamilelik ve bebek temalarını görmemiz mümkün. Bu onu yaşadığı ve yaşayacak olduğu yeni değişim sürecine hazırlar.

- Hacıyatmaz özellikle çocukların öfke, üzüntü, korku gibi olumsuz duygularını deşarj etmeleri, sağlıklı bir şekilde bu duyguları dışarı çıkartabilmeleri için tercih edilebilecek bir oyuncaktır. Örneğin çocuğunuz sinirlenip size veya kendine zarar verici bir davranışta bulunuyorsa ona alternatif çözüm yolu olarak bu oyuncağı sunabilirsiniz. Olumsuz bir davranışta bulunmasa da bu duygularla nasıl başa çıkacağını bilemediği zamanlarda ya da duygularını içine attığını düşündüğünüz zamanlarda bu oyuncağı kullanabilirsiniz. Bu oyuncağın bir başka güzel özelliği de çocuk vurduktan sonra her seferinde sağlam bir şekilde geri geliyor olması. Bu sayede çocuk öfkesini birine ya da bir eşyaya zarar vermeden de dışarı çıkartabileceğini deneyimlemiş oluyor. Aksi takdirde çocuk öfke duygusunun ardından pişmanlık duyabiliyor ve bu durum onu daha da öfkelendirebiliyor.

- Çekiçle çakma oyunu da aynı özellikleri taşıyor. Gene çocuk bir şeye zarar vermeden öfkesini rahatça, sağlıklı bir yoldan çıkartma fırsatı buluyor.

- Müzik ve müzik aletleri de çocuğu duygusal olarak besleyen ve deşarj eden özelliklere sahiptir.

- Kum ve su dokusundan ötürü terapötik bir etkiye sahiptir ve çocukları duygusal olarak çok rahatlatır. Özellikle duygusal olarak zorlandığı anlarda ortam müsait olduğu takdirde çocuğunuzu su ve ya kum ile oynaması için teşvik edebilirsiniz. Bu onu rahatlatacaktır.

- Resimli duygu kartları ve çocukların duygusal gelişimlerini destekleyen kart oyunları da, çocuğu sözel iletişime davet eder. Duygularını sözel olarak adlandırıp, yaşadığı bir olay hakkında sizinle konuşabilmesini kolaylaştırır.

- Çocuklar çoğu zaman yaşadıkları bir durumu özellikle duygusal olarak zorlandıkları bir durum ise kendi üzerlerinden anlatmak yerine metaforları kullanmayı tercih ederler. Hayvan ve insan figürleri ya da kuklalar bunu rahatlıkla yapabilmeleri için olanak sağlar.

Uzm. Psk. Melis Özmen