Çocuğumun Özgüven Gelişimine Nasıl Destek Olabilirim?
Çocuğumun Özgüven Gelişimine Nasıl Destek Olabilirim?

 • Var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirin.
  Onlara olan sevginizin başarı ya da başarısızlıklarına bağlı olmadığını ve ne olursa olsun onları daima seveceğinizi söyleyin.

 • Küçük bir çocuğun hayatında ailesinden sonra gelen en önemli şey oyundur. Çocuğunuz için bu kadar önemli olan bir şeyi onunla paylaşmanız, birlikte oyun oynamanız çocuğunuza verdiğiniz değeri hissetmesini sağlayacaktır.

 • Siz çocuğunuza verdiğiniz değeri ve güveni hissettirdiğiniz ölçüde, çocuğunuzun da özgüveni artacaktır. Çocuğunuza değer veren bir ilişki, doğal olarak onun özgüvenini artırır.
 • Çocuklar kendilerini anne babalarının gözünden görürler. Bu yüzden sizin çocuğunuza güvenmeniz, onun da kendine olan güveninin temelini oluşturacaktır.

 • Koşullu sevgi çocuklarda korkuların, bağımlılıkların ve özgüven sorunlarının oluşmasına neden olur. Çocuklar yaptıkları şeyler yüzünden değil, kendileri oldukları için sevildiğini hissetmelidir.

 • Çocuğunuzla ilgili problemler elbette yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda yaptığınız konuşmalarda onu suçlamadığınıza ya da onun karakterini eleştirmediğinize emin olun. Yanlış olanın kendisi değil, davranışı olduğunu anlamasını sağlayın. Bu şekilde yaklaşıldığında, çocuklar istenmeyen davranışı değiştirmek için de daha çok çaba sarf ederler.

 • Yanlış bir davranış yapmış olsa bile ondan bahsederken öncelikle olumlu olan yönlerini vurgulayın. Bu davranışı ile onu sevmenizden bir şey eksilmediğini hissettirmelisiniz. Olumlulardan sonra olumsuz davranışları nedenleri ile vurgulayabilir ve çözüm için birlikte yeni kararlar alabilirsiniz.

 • Beklentilerinizin çoğunuzun gelişim seviyesine uygun olduğuna emin olun.
  Her çocuğun kapasitesi ve gelişim hızı farklıdır. Ulaşabileceği hedefler amaçlaması için ona yardımcı olun.

 • Çocuğunuzu gerçekten dinleyin. Onu dinliyormuş gibi yapmayın, bunu hemen hisseder. Eğer bir işiniz varsa beklemesini ve birazdan onu dinleyeceğinizi ifade edebilirsiniz.

 • Onunla konuşurken göz teması kurmaya özen gösterin. Bu onun kendisini önemli hissetmesine neden olur. Konuşma başlamadan önce onu kucağınıza alabilir ya da onun mesafesinde oturabilirsiniz. Yukarıdan konuşmanız onun karşısında bir güç olduğunuz imajını yaratabilir. Söylediklerini anladığınızı belli etmek için onay işaretleri verin. (başınızı sallamak,hıı..hıı..,
  evet , seni anlıyorum
  gibi ) Böylece sizin tarafınızdan anlaşıldığını ve kabul gördüğünü hissedecektir.

 • Çocuklar bazen korkularını, kaygılarını, isteklerini oyun yoluyla anlatırlar. Onu daha iyi anlayabilmenizin en kolay yolu oyunlarına dahil olmanızdır.

 • Çocuğunuzla rekabet içerikli oyunlar oynayarak özgüven gelişimini destekleyebilirsiniz. Bu tarz oyunlar oynarken, sizi bile yenebildiğini görmesi çocuğunuzun özgüvenini geliştirecektir.

 • Evde kuralları belirleyen kişi elbette anne baba olmalıdır. Ama bunun yanında kendisinin de söz hakkına sahip olduğunu hissetmesi, özgüven gelişimi açısından önemlidir.

 • Ona söz hakkı verin. Görüşlerini saygı ile dinleyin. Haksız olduğu bir konu olsa bile dinlenmeye hakkı vardır. Kendi duygularını, düşüncelerini tanımalı ve özgür bir ortamda bunu her zaman söyleme hakkı olduğunu bilmelidir. Kendisini rahatlıkla ifade edebilen bir çocuk kendisine daha çok güvenir.

 • Sorunlarını çözmek için kendisi çaba göstermelidir. Zorlandığı anlarda her seferinde çözümü onun yerine siz yapmayın önce ona yol gösterin. Çözümü kendisinin bulabildiğini ve yapabildiğini görebilsin.

 • Söz verdiğiniz şeyleri mutlaka yapın. Yapamıyorsanız bile mutlaka bunun nedenini ona açıklayın, mümkünse o sırada yerine başka bir şey yapın ve söz verdiğiniz şeyi en kısa sürede gerçekleştirin. Örneğin parka gitmeye söz verdiyseniz fakat o gün hava şartlarından dolayı gidemiyorsanız, bunu ona açıklayın ve parka gitmek yerine birlikte başka bir aktivite yapmayı teklif edin. Sözünüzü tutmanız çocuğunuzun size güvenmesi için çok önemlidir. Unutmayın ki, ailesine güvenemeyen bir çocuk ne kendine ne de başkalarına güvenemez.

 • Olumlu davranışlarını (büyük veya küçük fark etmez) takdir edin. Ancak siz onu takdir ettikçe, o da kendini takdir etmeyi öğrenebilir ve bu şekilde kendine olan güveni gelişir.


                                                                                                                                                       Uzm. Psk. Melis Özmen