Çocuğumun Doğa Sevgisini Nasıl Geliştirebilirim?
Okul öncesi dönem, çocuğun gelişiminin ve öğrenmesinin en hızlı olduğu dönemdir. Dolayısıyla doğa sevgisinin çocuklara bu yaşta aşılanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Peki çocuğunuza doğa sevgisini öğretmek için neler yapılabilirsiniz? Aslında burada hep kullanılan öğretme kelimesini çok doğru bulmuyorum. Çünkü çocukların içlerinde zaten kocaman bir sevgi oluyor yeter ki bu sevgiyi köreltmeyelim. Ben 2 yaşında kimsenin böyle bir şey öğretmemesine rağmen ağaçlarla tanıştığı ilk günden beri, ne zaman ağaç görse gidip ona sarılan çocuklar biliyorum, çiçekleri öpen, seven çocuklar, hayvanlarla saklambaç oynayan çocuklar biliyorum. Bu yüzden diyorum her zaman, çocuklarımızın o küçücük bedenlerinde, kocaman kalpleri var aslında ☺ Peki biz yetişkinler bu konuda neler yapabiliriz, çocuklarımızın içindeki bu doğa sevgisini köreltmemek için?

Bu konuda yapılabilecek en etkili şey onlara iyi birer model olmak ve doğayla aralarına bir mesafe koymamak. Eskiden elbette bu daha kolaydı çünkü bahçelerde, sokaklarda büyüyen bir nesildik biz. Ama şuanda diyelim ki parka gittiniz ve çocuğunuz toprakla oynamak istiyor. Üstün kirlenir oynama demek yerine, doyasıya oynamak için ona izin verebilirsiniz. Hatta üstü toprak olduğunda, kıyafetlerin kirlendi demek yerine sadece üstün toprak oldu diyebilirsiniz. Toprağı, kir olarak adlandırmak yerine. Çocuğunuz bir çiçek koparmak istediğinde, örneğin 3 yaşında bir çocuğa yapma canı acır derseniz, o bunu tam olarak anlayamayacaktır çünkü henüz empati yeteneği gelişmemiştir. Sadece bunu demek yerine, onu kopartmaktansa nasıl zarar vermeden seveceğini gösterebilirsiniz. 

Bir hayvan gördüğünüzde, onun korkulacak bir canlı değil tam tersi sevilecek bir canlı olduğunu gösterebilirsiniz. Doğanın içinde, ormanda, yeşillik alanlarda birlikte vakit geçirebilirsiniz. Doğa temalı oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte doğa, gökyüzü, hava durumu, ağaç ve çiçek türleri, hayvan türleri, hayvanların çıkarttıkları sesler gibi konularda sohbet edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili kitaplar okuyabilir, birlikte etkinlikler yapabilirsiniz. Birlikte hayvanları besleyebilir ve çiçekleri sulayabilirsiniz. Bu ayki Pakolino kutumuzdaki gibi bir aktivite sayesinde çocuğunuzun doğa ile iç içe olmasını sağlayacak, bir bitkiye can verebileceğini, onu büyütebileceğini göstermek doğa sevgisini yaşatmanın en iyi yollarından biri olacaktır. Aynı zamanda çocuk baktığı bitki ya da çiçek sayesinde sorumluluk bilincini de geliştirecektir. Çocukların doğa sevgisiyle büyümeleri, yaşamlarının gelecek dönemlerinde doğayla iç içe bir yaşam tarzı benimsemelerini sağlayacak bu da çok daha huzurlu bir hayat sürmelerine destek olacaktır.Uzm. Psk. Melis Özmen