Cinsiyete Göre Oyun Seçimi
Bazı aileler çocuklarının tercih ettiği oyun ve oyuncaklardan dolayı endişelenebiliyor. Özellikle toplumumuzda kız ve erkek çocukların oynayacağı bazı oyun ve oyuncakların birbirinden farklı olması gerektiği düşünülüyor. Örneğin erkek çocuk arabalarla oynarken, kız çocuk bebeklerle oynar diye bakılırken, bunun tam tersi olması anormal bir durummuş gibi düşünülebiliyor. Halbuki tam tersi çocuğun oyunlarında sınırlandırılması normal bir durum değil. Kişinin cinsel tercihinin de, çocukluk döneminde hangi oyuncaklarla oynadığıyla ya da hangi kostüm ve kıyafeti giymek istediğiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Çocukların oyuncak seçimleri elbette ki önemli ve aslında çok şey ifade ediyor. Fakat bu bilgileri bütünsel olarak bilmeden yorumlamak yanlış olur. Bu yorumu ve analizi yapacak kişi de psikologdur. Zaten ailelerin çocukların oyunlarını analiz etmesine gerek de yoktur. Sadece bilinmesi gereken şudur ki, çocukların seçtikleri ve sürekli oynadıkları oyuncaklar, oyunlar tesadüf değildir. Oyun çocuğun dilidir, oyuncaklar ise sözcükleri. Ama bu illa her seferinde size bir şey anlatmaya çalıştığı anlamına gelmez. Şöyle düşünün siz bir sorun yaşadığınızda gider bir arkadaşınıza anlatır, dertleşir ve rahatlarsınız. Çocuklar ise bunu oyunlarında, oyuncaklarıyla yaparlar. Oyunun iyileştirici, rahatlatıcı ve adaptasyonu sağlayıcı gücü çok yüksektir. Bir çocuk sürekli aynı temadaki oyunu oynuyorsa, bir konu üzerinde çalışıyordur kendi iç dünyasında ve bu da iyi bir şeydir. Bu durum illa o konuyla ilgili ciddi bir problemi var anlamına gelmez. Bazen yalnızca normal gelişim döneminde ayrılık, oyuncak paylaşımı gibi zorladığı şeyler üzerine çalışıyor olabilir. Bazen bir heyecanını oyun yoluyla da yaşıyor olabilir. Ya da doktorculuk oynayarak, doktora gitmek gibi korkutucu bir şeyle başa çıkmaya çalışıyor olabilir. Evcilik oynarken dış dünyanın gerçeklerine adapte olmaya çalışıyor olabilir. Kız veya erkek çocuk fark etmez bir bebekle oynarken aslında kardeş kıskançlığıyla daha kolay baş edebilmek için oynuyor olabilir.

Örneğin sürekli evcilik malzemeleriyle oynayan, yemek yapan, evi süpüren bir erkek çocuk belki de orada annesiyle özdeşim kurarak, onunla yaşadığı ayrılığı kolaylaştıracaktır. Buradaki ayrılıktan kastım annenin işe gitmesi, çocuğun okula başlaması gibi normal ayrılık süreçleri. Ya da sürekli arabalarla ve tamircilik eşyalarıyla oynayan bir kız çocuk belki duygusal anlamda zorlandığı bir konu üzerinde çalışıyor olabilir. Ya da bu tarz oyunlar oynarken kendini babasına daha yakın hissediyor olabilir. İşte bu yüzden çocuğun oyuncaklarına da, oyunlarına da karışılmamalıdır. Çünkü çocuk kendi dünyasında, kendi sahip olduğu en etkili yol olan oyunla tüm bunları çözmeye çalışırken, farkında olmadan ona engel oluyor olabilirsiniz. Bu yüzden en iyisi çocukların oyun konusundaki seçimlerine saygı duymak ve müdahale etmeden, çocuğun istediği şekilde ona eşlik etmektir. Fakat oyunda zarar verici bir durum söz konusuysa elbette orada müdahale etmeniz gerekir. Hepinize çocuklarınızla birlikte mutlu ve huzurlu bir hafta dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen