Birlikte Hem Eğlence Hem Kaliteli Zaman
Okul öncesi dönemde çocuklarımızın yaptığı aktivitelerin, onların gelişimlerine gerçek katkıyı sağlayabilmesi için motor gelişimlerini, dil ve yaratıcılıklarını geliştirmesi, keşif ve araştırma duygularını güçlendirmesi gerekir. Fakat her şeyden önemlisi sevdikleriyle bir şeyler paylaşmayı öğrenmelidir.

Çocukların en zengin deneyimlerini kazandıkları, gelişimleri için en verimli zaman, anne babalarıyla geçirdikleri zamandır. Eğlence faktörü de bir çocuğun yaşamında değişmez bir unsur olmanın yanı sıra eğitimleri için de vazgeçilmezdir. Keyif almadan yapılan bir eğitim ve öğretim çalışması, didaktik olmanın ötesine geçemediği gibi uzun süre etkili de olmayacaktır.

Çocuklarımızın eğitim ihtiyaçları her yaşa göre değişse de değişmeyen tek şey, bu aktivitelerini paylaşma ihtiyacıdır. Çocukların, sadece duygusal gereksinim olarak değil öğrenmelerinin de paylaşımla, ebeveynleriyle birlikte geçirilen verimli ve kaliteli zamanla ilgisi olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Onlar, yıllar sonra oyunlarını, oyuncaklarını değil, onları kiminle oynadığını hatırlayacaktır.

Kime Göre, Neye Göre Kaliteli Zaman?

Elbette bizim için çocuklarımızla birlikte geçirdiğimiz her an değerlidir. Çocuklara bir oyuncak verip yanında oturmak ya da birlikte televizyon izlemek de çocuk için keyifli olabilir. Oysa birlikte geçirdiğimiz zamanı, onun için keyifli olmanın da ötesine geçirip gelişimine katkıda bulunacak saatlere dönüştürmek de yine bizim elimizdedir.

Pakolino, 3-7 yaş pedagog onaylı aktivite kutusunu geliştirirken çocuğun eğitimindeki en değerli şeyin, onlarla geçirdiğimiz kaliteli zaman olduğunun bilinciyle, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmaya yönelik aktiviteler yaratmayı amaçlamıştır.

Çocuklar için Aktivite Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocukta gelişimin; motor gelişimi, yaratıcılık, dil ya da duygusal gelişim gibi farklı alanları vardır. Okul öncesi dönem, zihinsel süreçlerin en hızlı geliştiği dönemdir. Aynı zamanda ince motor kasları ve büyük motor kaslarının gelişimi de çocuğu okula hazırlayan etmenlerden biridir. Araştırma merakı ve keşfetme arzusu da bir çocuğun en değerli duygularındandır. Yine bu dönemde çocuklarımız daha çok yaratıcı faaliyetlere ihtiyaç duyar. Çocuklar için aktivite seçiminde öncelikle bunlara dikkat etmeliyiz.

Pakolino'nun 3-7 yaş pedagog onaylı aktivite kutusu, çocuklarımızın farklı gelişim aşamalarını vurgulayarak bu aşamaların tekrarlarla pekiştirilmesini amaçlar. Bu amaçla geliştirdiğimiz üyelik paketimizi, her ay farklı bir tema seçerek 7 gelişim alanına yönelik aktivitelerle hazırladık. Her kutuda, o ayın temasına uygun 3 farklı aktivite, tüm aktivite malzemeleri ve tema dergisi yer alır. Aydan aya üyeliğinizi sürdürerek çocuklarınızın gelişiminin her aşamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuklar için aktivite seçimlerimizde öncelikle onların keyif alacağı faaliyetlerin seçilmesi, öğrenme ve gelişmenin daha hızlı olmasını sağlarken bir yandan da bizlerle geçirdikleri zaman duygusal gelişimlerini olumlu yönde etkiler.