Anaokuluna Uyum Süreci
Anaokuluna Uyum Süreci
Okul öncesi dönem; çocuğunuzun bilişsel, duygusal, sosyal, fiziksel ve dil gelişimi açısından yaşamında çok büyük bir yer tutar. Bu dönemde çocuğunuzun kişiliğinin temelleri oluşur. İlk sosyalleşme sürecini yaşayan çocuğunuzun bu dönemi sağlıklı geçirmesi çok önemli.

Anaokuluna başlama yaşı 3 denmesine rağmen günümüzde bir çok çocuk 2-2.5 yaş civarı bu sürece hazır oluyor. 2 yaş öncesi dahi hazır olan çocuklar olmasına rağmen çoğunlukla öncesinde ebeveyn ve çocuğun birlikte gidebileceği oyun gruplarınla başlanması süreci kolaylaştırıyor. Bu süreç bazı çocuklar için son derece kolay geçerken bazıları içinse çok sancılı geçebiliyor. Aslında ayrılma zorlukları çocuğun gelişiminin normal ve sağlıklı bir parçasıdır. Çocuğun ilk güven duygusunu yaşadığı kişi annesidir sonrasında baba ve bakımı ile ilgilenen anneanne, dede, hala vb. kişilerdir. Alıştığı kişilerden sonra başka insanlara güvenmek, dış dünyaya açılmak çocuk için zor bir süreç olabiliyor.

Bu sürecin zor geçtiğini en çok gözlemlediğimiz aile yapıları aşırı koruyucu-kollayıcı tutum sergileyen ailelerdir. Bu tip ailelerde çocuk bireyselleşmeyi sağlamakta zorlanır. Bunun nedeni ailedeki kişiler yoğun endişelerinden dolayı -ya da o henüz küçük düşüncesiyle- çocuğa bireyselleşmesi için yeterince fırsat vermezler. Büyüyen her çocuk bireyselleşmek için çaba gösterir. Anaokuluna başlamak çocuğun hayatındaki ilk büyük bireyselleşme sürecidir. Çocuğun anaokuluna başlama sürecinde sadece çocuk değil annenin de duygusal olarak hazır olması gerekir. Çocuğun ayrılırken duygusal olarak annenin üzüntü ve kaygısını hissetmesi anaokuluna uyum sürecini zorlaştırır.
Okula alışma süresi her çocuk için farklılık gösterse de, ortalama 1 ay sürmektedir. Çocuğunuzun alışma dönemi bu süreyi geçiyorsa veya ağlamasında, zorlanmasında ve isteksizliğinde hiçbir azalma olmuyorsa bu süreçte mutlaka bir psikolog desteği alınmalı ve çocuğun okula başlamaya hazır olup olmadığı tekrar değerlendirilmelidir. Öğretmenine güven duyan bir çocuk zamanla annenin yokluğundan kaygı duymayacak okula ve arkadaşlarına uyum sağlayarak sağlıklı bir sosyalleşme süreci geçirmiş olacaktır. Tüm çocukların yeni dönemdeki okul süreçlerini en keyifli şekilde geçirmelerini dilerim.


Uzm. Psk. Melis Özme