3-7 Yaş Döneminde Matematik Öğrenmek
Okul öncesi dönem çocuklara matematik öğretmek çok iddialı gibi gelse de aslında bu yaş döneminde matematikten kastımız sayıları tanıma, sayma ve yazma üzerinedir. Bu dönemin sonuna doğru ise basit toplama çıkartma işlemlerini yapabiliyor olmasını bekleriz. Bu konular anaokulunda öğretiliyor gibi gözükse de aslında işin temeli ailede atılır. Çocuk bu konuları ailesinden belli bir düzeyde öğrenmişse, okulda da daha hızlı ve rahat öğrenmeye devam eder. Tabi bu noktada çok fazla bilgi yüklemesi yapmaya da gerek yoktur. Ya da çocuğu bu konuda strese sokmaya da. Çünkü çocuk hazır olduğunda zaten tüm bu bilgileri alacaktır. Her çocuğun her alandaki gelişiminin farklı hızlarda olduğunu unutmamak gerekir. Öbür türlü çocuk kendini konu hakkında kötü hissettiğinde, kendine güveni sarsıldığında, konuya karşı bir önyargı oluşturabiliyor ve öğrenmesi sırf bu yüzden zorlaşabiliyor. Örneğin 3-4 yaş döneminde çocuğunuz bu bilgilerle hiç ilgilenmiyor olabilir. Fazlasını öğretmek için zorlamamak gerekir. Çünkü bazı çocuklar 5 yaşına geldiğinde bir anda kendi ilgilenmeye başlıyor. Zaten yeni bilgiler öğrenmeye en istekli ve açık oldukları dönem genelde 5-7 yaş dönemi oluyor. Bu yüzden çocuğun kendi hızına saygı göstermek gerekir.

Bu dönemde zaten temelde asıl öğrenmesi gereken ki milli eğitim programında da bu şekildedir, çocuğun 20 ye kadar sayabilmesi, sayı nesne ilişkisini kurabilmesi, sayıları görsel olarak tanıyabilmesi ve yazabilmesidir. Sonrasında zaten 100 e kadar saymak, ya da rakamları tanıyıp yazmak çok daha kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken şey çocuğa bu bilgiler adım adım verilmelidir. Ve bir sefer de çok fazla adet bilgi öğretilmemesidir. Aynı zamanda yeni öğretilen bilginin bolca tekrar edilmesidir. Sıralama olarak ise, çocuk önce sayı nesne ilişkisi kurmayı ve ritmik saymayı öğrenir. Yani 5 tane kalem dediğinizde bunu anlayabilmeli ve genelde şu sırayla saymayı öğrenir; 1-5 arası, 1-10 arası ve 1-20 arası. Daha sonra çocuk rakamları görsel olarak da tanımaya başlar. En son ise 5-6 yaş döneminde motor kaslarının da gelişimiyle, rakamları yazabilmeye başlar. Burada da önce bakarak yazmayı daha sonra kafasında sadece rakamı düşünerek yazmayı öğrenir. Bunlar tabi ki genel yöntemler ve daha bir sürü ayrıntısı var. Ama hepsinin en temelinde aslında bu yaş döneminde çocuğa bir şey öğretirken oyun yoluyla öğretmek var. Okullarda daha çok şarkılar, şiirler, değişik görseller ya da aktivitelerle çeşitli sayı oyunları tercih edilir.

Siz de evinizde bunları kullanabileceğiniz gibi daha da önemlisi bu bilgileri günlük hayatınızın içine sokabilirsiniz. Günlük konuşmanızda sayıları, renkleri vurgulayabilirsiniz. Ya da çocuğunuzdan bir şey isterken adetini, rengini belirtebilirsiniz. Tam tersi o da sizden bir şey istediğinde cevaplayabileceği kadarıyla ona sorabilirsiniz. Cümle içinde sayı kullanırken aynı anda parmağınızla kaç olduğunu gösterebilirsiniz. Unutmayınız ki, öğrenmenin en kalıcı yolu bir şeyi deneyimlemek ve tekrarlamaktır. Hepinize çocuklarınızla birlikte keyifli bir hafta dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen