3-7 Yaş Dönemi Çocukların Normal Ama Zorlayıcı Olarak Kabul Edilen Gelişim Özellikleri
3-7 Yaş Dönemi Çocukların Normal Ama Zorlayıcı Olarak Kabul Edilen Gelişim ÖzellikleriÇocukların gelişim dönemlerinde her yaşın belirli özellikleri vardır. Her yaş döneminin kendine ait bazı zorlukları vardır. Geçtiğimiz hafta sizlerle yaş dönemlerine göre çocukların gösterdikleri ortak özelliklerden bahsetmiştim. Bu hafta da bu dönemlerin içindeki zorluklardan bahsetmek istiyorum. Bunlar her ne kadar zorlayıcı gözükse de, normal gelişimin bir parçasıdır. Ve çok ileri boyutlara gitmediği sürece dönemsel olup siz bir şey yapmasanız da geçecektir. Ama çocuğunuz bu zorlukları çok daha ağır yaşıyorsa, siz bu durumlar karşısında nasıl bir tutum sergileyeceğinizi bilemiyorsanız ya da çocuğunuzun işlevselliğini bozacak boyuttaysa (uyku düzeni, yeme-içme, sizden ayrılamama, okulda yaşanan ciddi sıkıntı vb.) bir uzmandan destek almak iyi bir fikir olabilir. ☺ Bazı dönemlerde ne oldu bu çocuğa bir anda çok değişti dediğiniz oluyorsa, aşağıda paylaşacağım Gesell’in gelişimsel döngü dediği bu özellikleri okumak sizi rahatlatabilir. ☺


3 Yaş: 2 yaş krizlerinin üzerine 3 yaş denge haline dönüştür.
Çocuk işbirlikçi olmayı sever. Kelime hazinesi artmıştır. Motor becerileri daha hızlı gelişir. Sosyalleşmek bu dönemde önem kazanır. Paylaşmaya başlayabilir.

3.5 Yaş:
Çocuk bir güvensizlik, dengesizlik ve uyumsuzluk dönemi yaşar. Bu dönemde daha içe dönük olabilir. Sık sık ağlar, mızmızlanır ve ilişkilerle ilgili daha hassastır. Özel ilgiye daha çok ihtiyaç duyabilir.

4 Yaş:
Bu dönemde çocuk daha dışa dönüktür, coşkuludur. Daha hareketli olduğu, motor becerilerinin gelişmesiyle vurma, kırma, tekme atma gibi davranışları gösterebileceği bir dönemdir. Gürültülüdür ve öfke krizi geçirebilir. İlişkisel olarak karşı gelmeleri artabilir. Dil kullanımında şaşırtıcı olabilir. Hayal gücü çok gelişmiştir. Bazen gerçek ile hayal karışabilir.

4.5 Yaş:
Gerçek olan ve olmayanı daha çok fark eder ve bu ayrımı öğrenip, içselleştirmeye çalıştığı bir dönemdir. Gerçek değil, şaka gibi sözcükleri daha çok kullanabilir. Bir konu hakkında daha uzun konuşmayı ve detaylar hakkında bilgi edinmeyi sever. Zekada ve motor becerilerde hızlı bir büyüme dönemidir.

5 Yaş:
Çocuk bu dönem daha sakinleşir. Gene bir denge dönemine girmiştir. Daha güven dolu, istikrarlı, arkadaş canlısıdır. Önceki dönemlere göre daha az talepkardır. Daha paylaşımcıdır.

5.5 – 6 Yaş: Bu dönem çocuk daha duygusal ve talepkar olabilir. Enerjileri çok fazladır ve yeni deneyimlere çok açık oldukları bir dönemdir. Akademik konulara olan ilgi artmıştır.

7 Yaş:
Gene bir sakinlik ve denge dönemidir. Biraz daha hassas ve karamsar olabilirler.
Yalnız kalmayı daha çok sevdikleri bir dönemdir. Dış dünyayı keşfetmek önemlidir.


Uzm. Psk. Melis Özmen