3-7 Yaş Arası Çocukların Gelişim Dönemindeki Ortak Özellikler
3-7 Yaş Arası Çocukların Gelişim Dönemlerinde Gösterdikleri Ortak Özellikler

3 Yaş Gelişim Dönemi

Benlik ve cinsiyet duygusu gelişmeye başlar. Büyük ve küçük kas aktivitelerinde daha başarılıdır. Yemek yerken kaşık ve çatalı rahat kullanabilir. Dikkat süresi hala kısadır. Üç ve daha fazla kelime içeren cümleler kurabilir. Ben merkezci oldukları, paylaşmakta zorlanabilecekleri bir dönemdir.

4 Yaş Gelişim Dönemi
Artık daha hareketlidir. El-göz koordinasyonu gelişmiştir. Gerçek ile gerçek olmayanı kavramaya çalıştıkları bir dönemdir. Bazen gerçeklerle hayal dünyası karışabilir. Konuşması artık çok rahat anlaşılabilir düzeydedir ve konuşma sırasında dil bilgisi kurallarına uyar.
Daha rahat paylaşabilir. Akranları ile oyun kurabilir. Daha çok arkadaşları ile oynamayı ve grupça oynanan oyunları tercih ederler.

5 Yaş Gelişim Dönemi
Vücut hareketleri artık daha çok denge içindedir.
Zaman kavramı gelişmeye başlamıştır. Gerçek ile hayal arasındaki ayrımı yapmaya başlar. Daha rahat ilişki kurabilir. Karşılıklı konuşma süresi uzamıştır. Bu yaşta dönemsel korkuları olabilir. Yaşına uygun sorumluluklar alabilir. Oyunların kurallarına rahatlıkla uyabilir. Daha sakin ve arkadaş canlısı oldukları bir dönemdir.

6 Yaş Gelişim Dönemi
İnsanlarla duygu ve düşüncelerini paylaşabilir. Fikir alışverişinde bulunabilir. Hala disipline ve gerektiğinde sınırlara ihtiyaç duyar. Akademik aktivitelere olan ilgisi artmıştır. El işi çalışmalarını severek yapar. Geçmiş, şimdi ve gelecek zaman kavramlarını anlamaya başlar. Arkadaşlık bu dönem de daha da çok önem kazanır. Değişik sosyal ortamlara ihtiyaç duyar. Yeni şeyler denemeye, keşfetmeye hevesli olduğu bir dönemdir.


7 Yaş Gelişim Dönemi
Düzgün ve doğru cümleler kurarak kendini rahatça ifade edebilir. Kalemi düzgün bir şekilde tutabilir. Dinleme becerisi ve dikkat süresi artmıştır. Zaman kavramlarını bilir ve doğru kullanır. Sağ ve solu ayırt edebilir. Özgüven gelişimi için önemli bir yaştır. Başarabilirim inancı bu dönemin en çok ihtiyaç duyulan duygularındandır. Küçük kasları gelişmiş olduğundan diğer yaşlara oranla masa başı aktivitelerinde daha beceriklidir.
Uzm. Psk. Melis Özmen