3-7 Yaş Arası Çocuklar İçin Matematik Çalışmaları

3-7 yaş arası dönemde çocuklar yeni şeyler öğrenmeye açık, meraklı ve araştırmacı oldukları gibi hayal güçleri de çok kuvvetlidir. Çocukların bu yöndeki gelişimlerini desteklemek amacıyla, onlara araştırabilecekleri, neden sonuç ilişkisini kurabilecekleri, çeşitli fikirlerle tahminlerde bulunabilecekleri fırsatlar verilmesi bu dönemde önemlidir. Okul öncesi dönemdeki eğitim sisteminde fen, doğa, matematik ve kavram çalışmaları gibi etkinliklerle çocukların tüm bu becerilerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bu hafta sizlerle bu yaş döneminde yapılan matematik çalışmalarından bahsetmek istiyorum. Burada çok basit ve temel olan sayı ve şekil çalışmalarından bahsediyorum. Çocukların bu temel bilgileri öğrenmelerinin yanı sıra aslında matematiğe karşı olumlu bir tutum oluşturmaları, sevmeleri ileriki yıllarda okul hayatlarında onlar için avantaj olacaktır. 
Özellikle ilkokul yıllarında çocuklarda matematik dersine dair korku geliştirmemeleri, matematiği sevmeleri okul öncesi yıllardaki matematik yaşantıları ile doğrudan orantılı olabilmektedir. Çocuklar tarafından başarısızlık endişesi duymadan öğrenilen bu temel kavramlar, ilkokul yıllarında kazanılan daha karmaşık bilgilerin de temelini oluşturur.

Okul Öncesi Eğitim Programlarında Matematik Etkinliklerinin Amaçları

- Matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmek. 
Çocukların matematikle ilgili kavramları öğrenmeye ilgili ve istekli olmalarını sağlamak.
Matematiğin yaşam içerisindeki gerekliliğini ve önemini göstermek.
Çocuğun gelişimsel düzeyine uygun, akıl yürütme ve problem çözme becerilerini geliştirmek.
Çocuğun gelişimsel düzeyine uygun olarak, günlük yaşantı içerisindeki karşılaştığı matematiksel kavramları anlama ve öğrendiklerini kullanma yeteneği geliştirmek.
Çocuğu bir sonraki eğitim basamağı olan ilköğretime hazırlamak.

Matematik kavramları çocuğa en temelden ve basitten başlatılarak verilmeli. Her zaman olduğu gibi bir ders niteliğinde değil, oyun yoluyla ve günlük hayatın içinde öğretilmeli. Anaokullarında bu bilgiler elbette çocuklara öğretiliyor fakat çoğu zaman gözlemlediğimiz şey evde ailelerinde bu bilgileri tekrar ediyor olması çocuğun daha hızlı ve kolay öğrenmelerini bu sayede de kendilerine bu konuda daha çok güvenmelerini sağlıyor. Bunun nedenlerinden bir tanesi öğrenmenin en temel ve önemli unsurlarından biri yeni edinilen bilgiyi bolca tekrar etmektir. Bu yüzden siz de evde sayıları, şekilleri, renkleri oyunlarınızda yeri geldikçe tekrarlayarak çocuğunuza bu konuda destek olabilirsiniz. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken çocuğun özgüvenini sarsmadan, hata yapma korkusu yaşatmadan, bolca olumlu geribildirimde bulunmak.

Çocuğunuzla evinizde oynayabileceğiniz matematik içerikli oyun örnekleri:

- Birlikte sayıları ritmik sayarken önce kısık sesle sonra yüksek sesle sayabilirsiniz. Bunu yaparken hayali bir radyo oluşturup, sesi kısıp açabilirsiniz.
- Evinizde belli bir sayıda, renkte ve şekilde nesneler bulabilirsiniz.
- Parmakla sayı saymayı tekrar etmek için, birlikte parmak oyunları oynayabilirsiniz.
- Sayıları görsel olarak tanıması için, içi boş olan rakamların internetten çıktısını alıp, onları boyayabilir ve içini süsleyebilirsiniz. 
- Süslemiş olduğunuz sayıları odasında duvarına asabilirsiniz.
- Sayılarla, şekillerle, renklerle ilgili şarkılar söyleyebilir, kitaplar okuyabilirsiniz.
- Söylediğiniz sayı adetinde zıplamasını, el çırpmasını isteyebilirsiniz. Bunu karşılıklı iki takım halinde de oynayabilirsiniz. 
- Çocuğunuzla birlikte üçgen, daire, kare, dikdörtgen şekillerinde kurabiyeler yapabilirsiniz. 

 Uzm. Psk. Melis Özmen