İnatçı Çocuk Her Zaman Kötü Değildir
Çocuk yetiştirmek; emek, sabır, anlayış ve sevgi isteyen bir iştir. Evlatlarımız, kaç yaşına gelirlerse gelsinler, gözümüzde her zaman çocuklardır ve bu yetiştirme bir ömür sürer gider. Sayısız ve birbirinden farklı evreleri yaşarız ve her aşamada aslında biz de onlarla birlikte bir şeyi çok daha iyi anlarız: Anne ve babalarımızın kıymetini.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, çocuğunuz her ne yapıyorsa yapsın unutmayın ki o henüz bir çocuk ve hayatı boyunca belli aşamalardan geçecek. Bunlardan en zorlarından biri de “inatçılık dönemi!”

Çocuklarınızı anlamaya çalışın
Çocuklar, yürümeye, konuşmaya ve çevresini algılamaya başladığı yani bağımsızlıklarını yavaş yavaş ilan etmeye başladıkları 2,5- 5 yaş arası, onların en hırçın, yaramaz ve inatçı oldukları dönemdir. Bu yaşlardaki çocukların en sevdikleri kelime hayırdır. Çünkü çocuklarımız, bir nevi bizlere karşı bir kişilik, bir bireylik savaşı vermeye başlarlar. Aslına bakarsanız inatçı çocuk her zaman kötü değildir. İnat onun içindeki hırçınlığı ve kendini kabul ettirme savaşının bir yansımasıdır. Bu noktada sizlere düşen en büyük görev ise onu anlamaya çalışmak ve biraz da suyuna giderek, onunla inatlaşmaktan uzak durmak.

Keskin çizgilerinizi ortadan kaldırmalısınız
Bu dönemde çocuğunuzun her istediğini yapmak ile her şeyine karşı çıkmak aynı doğrultuda çocuk açısından oldukça büyük sorun yaratan bir yaklaşım olacaktır. Çocuklarına karşı keskin çizgileriniz olmamalı. Anlaşma, uzlaşma ve orta yol bulma yoluna gitmelisiniz. Her inatlaştığında onu cezalandırmak ya da onu sürekli birilerine şikâyet etmek çocuğunuzu asileştirmekten başka bir işe yaramaz. Daha fazla hoşgörü, ilgi ve sevgi ile onu yumuşatmak aslında çok daha kolay bir yol.

Davranışlarınız tutarlı olmalı
En başta çocuklardaki inatçılığın geçici bir durum olduğunu her zaman aklınızın bir kenarında olmalı. Bu bir dönem ve bir zaman sonra deniz durulacak, sular yeniden berraklaşacak. Çocuğunuza karşı da bu bilinçle yaklaşmalı, ona karşı davranışlarınızda tutarlı olmalısınız. Bugün onayladığınız bir davranışına yarın hayır derseniz çocuğunuz hangi davranışın iyi ya da kötü olduğunu öğrenemez.

Şimdi kendinizi ve çocuğunuzu şımartma vakti
Anlattıklarımız hem sizi hem de çocuğunuzu yordu biliyoruz. Kolay ve basit bir süreçten geçmiyorsunuz. Siz tavsiyelerimizi uygularken bir yandan da dinlenmeye ne dersiniz? Çocuklar için aktiviteler sayesinde hem çocuğunuzun bu inat nöbetlerini biraz olsun bastırabilir, hem de karşılıklı yaşanan bu psikolojik savaş, yerini eğlence ve keyfe bırakır. Nasıl mı? Pakolino'nun 3-7 yaş pedagog onaylı aktivite kutusu sayesinde. Ay ay birbirinden farklı temalarla, çocuklar için aktiviteler sunan aktivite kutuları, çocuğunuzun okul öncesi dönemde ihtiyaç duyduğu 7 ana gelişim dönemini destekler. Çocuklarınızın küçük ve büyük motor kasları, keşfetme, yaratıcılık, araştırma, dil ve duygusal gelişimine büyük fayda sağlayan çocuklar için aktiviteler kutularına aydan aya yapacağınız üyelikle sahip olabilir ve onun gelişimine süreklilik sağlayabilirsiniz. Hangi dönemde olurlarsa olsunlar unutmayın ki, çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediye onunla geçireceğiniz zaman, çünkü onlar yıllar sonra aldığınız hediyeleri değil, paylaştığınız anılarınızı hatırlayacaklar.